HISTORIA
Tradycje śpiewacze w Brzeziu nad Odrą sięgają czasów przedwojennych, kiedy to wykonywano w naszym kościele, w okresie Wielkiego Tygodnia, Pasję według św. Mateusza w opracowaniu Karola Hoppego na chór i głosy solowe. Wiele lat po wojnie powrócono do tej tradycji. I tak powstał nasz chór – początkowo śpiewający jedynie pieśni religijne w naszym kościele. Pierwszym dyrygentem chóru w tej postaci był Nikodem Burek, z wykształcenia magister inżynier z zamiłowania muzyk. Jego zapiski w kronice chóru sięgają 1983 roku i od tego czasu datujemy powstanie Brzeskiego Chóru Parafialnego, który dziś liczy 36 członków. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Obok rodziców śpiewają w chórze ich dzieci, obok męża żona, bracia czy siostry. Po niespodziewanej śmierci pierwszego dyrygenta w 1997 roku prowadzenie chóru przejęła jego córka Aleksandra Gamrot.
W repertuarze chóru znajdziemy nie tylko utwory sakralne, ale i świeckie. Chór występuje nie tylko w Brzeziu, ale coraz częściej jest zapraszany poza granice naszej parafii. Chóry cieszy się ze zdobytych nagród i wyróżnień,jednak największą nagrodą są wyrazy uznania i wzruszenie słuchaczy.
ŚPIEW W NASZYM KOŚCIELE
styczeń – koncert kolęd; Niedziela Palmowa – Pasja wg Ewangelii św.Mateusza; Wielki Piątek – Pasja wg Ewangelii św.Jana, adoracja przy Bożym Grobie; Wielka Sobota – Litania do Wszystkich Świętych, Alleluja (Haendel); wrzesień – Odpust Parafialny; listopad – Święto Chrystusa Króla. uroczystość św. Cecylii; grudzień – Msza św. w intencji zmarłego ks. Alojzego Ostrowskiego w I dzień Świąt Bożego Narodzenia.
OSIĄGNIĘCIA
2004 – reprezentacja Miasta Racibórz na Dniach Miast Partnerskich w Opavie.
2008, 2009, 2010 – I miejsce w Festiwalu Pieśni do słów Józefa von Eichendorffa.
2011 – wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
2011 – nagroda Grand Prix w Festiwalu Pieśni do słów Józefa von Eichendorffa.
2011 – I miejsce w II Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Ludowej im.Romana Masarczyka; udział w spektaklu „Wesele raciborskie” wystawianego z okazji 100-lecia Domu Kultury „STRZECHA”